Kadidlovník pilovitý (Boswellia sacra) - je strom z rodu dvouděložných bylin, čeledi březulovitých. Existuje asi 25 druhů kadidlovníků, rostoucích převážně v tropické Africe, Indii a na Středním východě. Boswelia Sacra poskytuje klejopryskyřici, známou pod názvem kadidlo.

To kadidlo, které podle bible přinesli tři králové malému Ježíškovi jako jeden z darů.

Ve Starověku bylo kadidlo, jako produkt Boswellie, velmi ceněným a výnosným artiklem. Jak píše ve svém díle Pinius starší, obchodníky z Ománu kadidlo vyneslo mezi nejbohatší lidi světa. Bylo ceněno více než zlato. Víme, že například ve 2. století se vyváželo na 300 tun kadidla za rok do zemí kolem Středozemního moře. Kadidlo sloužilo k zahánění zlých duchů a pro kultovní účely jej využívá šontoismus, buddhismus, ortodoxní i katolická církev. Dnešními největšími vývozci jsou Somálsko, severní Etiopie, Saudská Arábie, Jemen, Omán.  Roste i v Indii, Pákistánu, Íránu, Malajsii, atd.
Kadidlo se dnes využívá nejenom k náboženským rituálům. Hojně se využívá v parfumerii k výrobě parfémů, ale především v lidové medicíně. V arabské lidové medicíně patří boswellie od nepaměti k nejlepším a nejpoužívanějším léčivkám. Působí antidepresivně, snižuje úzkost, lepší náladu, má relaxační účinky. Ale poslední dobou se o ní mluví jako o jednom z nejlepších přípravků na revmatické nemoci - záněty kloubů. Nějakou formou postižení kloublů dnes trpí polovina populace. A zdaleka nejde jen o starší ročníky.  Pokud zánět neléčíme, může dojít k poškození chrupavek kloubu a jeho deformaci. Prvotními příznaky bývají ztuhlé a oteklé klouby s bolestivými stavy. Například Ájurvéda používá Boswellii jako lék na klouby, blahodárně působí na osteoartritické projevy, zmenšující bolesti kloubů a jejich ranní ztuhlost již několik tisíciletí. Využívá se jak praskyřice, tak kůry z tohoto stromu.

Léčivé kyseliny z Bosswlie mají protizánětlivé účinky a působí tak i na jiná zánětlivá onemocnění. Ovlivňují aktivitu interleukinů a leukotrienů, látky, které podporují a udržují zánětlivé procesy kdekoliv v těle. Nedráždí a nepoškozují žaludek jako například aspirin, může jej tedy nahradit tehdy, kdy žaludek a střeva účinky aspirinu nesnáší.  Zkoumají se i jeho účinky na Crohnovu chorobu a dalších zánětlivých onemocnění střev.

Schválená zdravotní tvrzení podle Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006:

Pomáhá udržet normální stav kostí, kloubů a svalů.
Pomáhá udržet normální kloubní pohyblivost.
Pomáhá udržovat normální stav trávicího traktu a normální stav sliznice trávicího traktu.
Pomáhá udržovat normální stav dýchacího systému.
Pomáhá udržet normální činnost gastrointestinálního traktu
Pomáhá udržet normální mozkové funkce.
Pomáhá udržovat duševní zdraví
Pomáhá udržet normální funkci srdce a normální hladinu cholesterolu.
Podporuje normální funkce reprodukčního systému.

Vzácné kadidlo, které v podobě pryskyřice vytéká z poraněného stromu, je plné obranných látek, které strom vyrábí a posílá do rány, aby toto místo ochránil před vnějšími jevy, zacelil ránu zlikvidoval parazity.

Kadidlo je a po tisíciletí bylo součástí mnoha obřadů nejrůznějších náboženství. Staří Egypťané přidávali kadidlo do směsí, kterými pak mumifikovali zemřelé.
Vědecky se zkoumá účinek hlavně na léčbu artritidy. Destilaci se z pryskyřice získává cenný kadidlovníkový olej používaný v aromoterapii.

Boswellie a snižování váhy?  Boswellia je bohatým zdrojem gugglesteronů a proto je i  běžnou součástí potravinových doplňků na hubnutí. Gugglesterony stimulují štítnou žlázu, což vede ke zvýšení metabolismu, účinnosti štítné žlázy a spalování kalorií, což může způsobit snížení hmotnosti.

Boswellie a astma?  Podle dostupných zdrojů pomáhá Boswellie i při astmatu. Při dlouhodobém užívání může dojít ke snížení počtu astmatických záchvatů.

Boswellie v e-shopu