Hlíva podporuje imunitu a zdraví pstruha duhového. Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus, oyster mushroom) je i u nás velmi dobře známá houba, kterou můžeme nejen najít v přírodě, ale běžně zakoupit i čerstvou v obchodech.

Její jméno je odvozeno od tvaru a barvy plodnice, ta připomíná právě ústřici. Hlíva je nejen chutná, ale hlavně má účinky, které podporují zdraví, a to nejen lidí, ale také jiných živočichů. To se potvrzuje při pokusech na myších, krysách, ale i rybách, a při klinických studiích na lidech. Hlíva dokáže modulovat aktivitu imunitního systému tak, aby se dokázal bránit, ale zároveň, aby tělu neškodil jako v případě autoimunity či alergií, reguluje hladinu cukrů a tuků v krvi, napomáhá v boji proti virům, bakteriím i rakovinným buňkách, zpomaluje stárnutí aj.

Prvnímu zmíněnému se věnovali autoři této studie. Sledovali, zda metanolový extrakt z hlívy a kopřivy dvoudomé má imunostimulační účinky na pstruha duhového a zvyšuje jeho odolnost proti infekci patogenní bakterii Aeromonas hydrophila. Ta je patogenní nejen právě pro ryby...

Při pokusu byly použity tři různě koncentrované extrakty, a to voda, 0,1 a 0,5 g/kg a ty byly zamíchány do potravy pstruhů. Ti byli takto krmeni 30 dní. Po 30 dnech se hodnotila nákaza ryb. Výsledky ukázaly, že váha ryb a jejich růst byl vyšší u ryb, které dostávaly extrakty. Extrakty také zlepšily stav imunitního systému, došlo ke zvýšení fagocytární kapacity, tj. schopnosti pohlcovat třeba i bakterie, které jsou potom uvnitř imunitní buňky zabíjeny. Byla zaznamenána též vyšší aktivita enzymů, které pohlcené bakterie štěpí. Zvýšila se i aktivita enzymu myeloperoxidázy. U kopřivových extraktů bylo pak zaznamenáno také vyšší přežití infikovaných pstruhů.

Podobně jako u lidí tedy extrakt z hlívy zvyšuje aktivitu imunitního systému, který se pak snáze vypořádá s infekcí. V tomto případě velmi dobře dopadl i extrakt z kopřivy.
 
převzato se souhlasem z mycomedica.cz