Kardamom jsou semena kardamovníku obecného a vedle šafránu, vanilky či tonka fazolí patří k nejdražším kořením na světě. Používaly jej už nejstarší civilizace.

Kardamom je koření získávané ze semen několika druhů rostlin z rodů Elettaria a Amomum z čeledi zázvorníkovitých. Lusky Elettaria jsou světle zelené, zatímco Amomum má lusky větší a tmavě hnědé. Oba rody jsou původem z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Bhútánu, Indonésie, Nepálu, Indonézie. Jsou rozeznatelné podle malých semenných v řezu trojúhelníkových lusků, tenkou, papírovitou schránkou a malých černých semen.Existují dva hlavní typy kardamomu. Pravý či zelený kardamom (nebo bělený bílý) pochází z druhu kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) a dováží se nejčastěji z Indie (ale i z dalších zemí na východ od Indie).
Černý kardamom, také známý jako hnědý, je z druhu Amomum subulatum, pochází z východního Himálaje a obvykle se pěstuje ve východním Nepálu - proto se mu říká nepálský. Obě formy kardamomu se používají jako koření do jídel, nápojů, ale i jako léčivo. Zelený kardamom (Elettaria cardamomum) se používá i jako žvýkací koření nebo se kouří. V Indii je velmi oblíbený čaj s příchutí kardamomu a skořice.

Černý kardamom má uzenější aroma, a patří mezi chladivé byliny (podobně jako máta).
Zelený kardamom je dražší, ale stačí ho jen malé množství k vytvoření té správné chuti. Nejlépe se skladuje uvnitř lusku.

V Asii jsou oba druhy kardamomu široce používané jak ve sladkých, tak pikantních jídlech. Jsou častými součástmi kořenících směsí, jako například masala nebo thajské kari. Zelený kardamom je často používán v tradičních indických sladkostech a v masala chai. Tradičně se přidává do basmati rýže, žvýkaček, ale třeba i do džinu.

Semena Kardamomu mají podle schválených zdravotních tvrzení On Hold tyto účinky:

Normální činnost kardiovaskulárního systému
Normální činnost trávicího traktu
Normální činnost ledvin & močový systém
Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
Normální činnost nervové soustavy
Normální funkce dýchacího systému

Kardamom v e-shopu