Hormon štěstí, někdy taky nazývaný hormonem dobré nálady. Bez něj bychom se nesmáli, nepoznali žádné libé pocity, byli bychom pořád jako "bubáci".

Přesně tak, ten soused, který pořád na něco a někoho nadává, pořád někoho udává a s každým se o něco pře, neviděli jste ho nikdy se usmát, to je ten, co mu chybí serotin.

Serotonin je biologicky aktivní látka obsažená v krevních destičkách, v buňkách gastrointestinálního traktu a v menší míře i v centrálním nervovém systému. V našem mozku je serotonin produkován jako jeden z neurotransmiterů, který hraje důležitou roli v tom, jak se každodenně cítíme a jakou máme náladu. Mnoho lidí při snížené hladině serotoninu pociťuje ve zvýšené míře bolest, stres, depresi a úzkost, případně poruchy spánku, podrážděnost až agresivitu, u někoho se může stát příčinou vzniku migrény a naopak může migrénu potlačovat.

Změny v metabolismu mohou být odpovědné i za určité psychické poruchy, mohou vyvolávat schizofrenii, maniodepresivní psychózu, chorobnou úzkost aj. Ženy mají méně serotoninu než muži a dopad stravy nedostatečně bohaté na uhlovodany, které opříznivě ovliňují produkci serotoninu, je tak u nich závažnější. Přesto, že nedostatek serotoninu může napáchat v našem tělo takové zlo, pomoc je o to snazší. Je mnoho přirozených způsobů, jak podpořit dobrou náladu tím, že svému tělu napomáháme vyprodukovat správné množství serotoninu.

Činnost serotoninu souvisí s cyklem spánku a bdění, s příjmem potravy, s některými stránkami citového i sexuálního života. Serotonin má také silný vliv na tonus svalů, podporuje zejména kontrakce hladkého svalstva a krevní srážlivost, pomáhá snižovat únik krve z těla. Serotonin pomáhá kontrolovat chuť k jídlu, dodává pocit plnosti a brání přejídání se. Nedostatek serotoninu v krvi se dá upravit příjmem vyvážené potravy, jako jsou některé druhy sýrů, obsahujících bílkoviny bohaté na L-tryptofan, mléčné výrobky všeobecně, maso, listová zelenina a celozrnné pečivo a hlavně konzumace obilovin. Každý třetí až pátý člověk trpící nedostatkem serotoninu, si nahrazuje častější konzumací sladkostí. Výzkum této problematiku odhalil, že pokud přestaneme konzumovat stravu bohatou na uhlovodany, zastaví se tak i produkce serotoninu.Uhlovodany v potravě, např. chlebu, cereáliích a těstovinách přispívají k dočasné zvýšené produkci serotoninu a tím zklidňují naše tělo. Na druhou stranu potrava bohatá na bílkoviny jako např. tuňák či vejce způsobí dočasnou zvýšenou produkci dopaminu a noradrenalinu, a zvyšují tak naší koncentraci a bdělost.

Dbejte na přísun zdravých tuků a proteinů. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny napomáhají v léčbě depresí, psychózy a schizofrenie. Potraviny, které jsou tráveny a vstřebávány pomaleji, jako např. minimálně zpracované rozemleté zrno, pšenice, luštěniny, některé ovoce a zelenina, mají nižší dopad na hladinu cukru v krvi, a glukóza se tak do krve uvolňuje pomaleji. Tím snížíme rychlé výkyvy uvolňování glukózy z potravy do krve a tím zmenšíme i výkyvy nálad. Náš mozek potřebuje bohatou zásobu živin pro jeho bezproblémový chod, a pokud je tento příjem nedostatečný, začnou se objevovat potíže s přímým dopadem na naši psychiku. Uhlovodany jsou důležité pro výrobu serotoninu. Také mnoho dalších živin je pro náš mozek a jeho fungování zásadní. Užívejte vitamín B komplex, neboť všechny vitamíny řady B jsou důležité pro získání energie a k produkci serotoninu, dále vápník a hořčík. Vyhýbejte se cukru, kofeinu a alkoholu. Mezi další rady patří i dostatek odpočinku a spánku. Nedostatek spánku naopak narušuje produkci hormonů a může být příčinou snížení množství serotoninu. Před spaním se doporučuje omezit svou aktivitu a hodinu před usnutím ztlumit světla podpořit správnou funkci organismu braním hodinu před spánkem potravinových doplňků, obsahující vápník, hořčík nebo tryptofan, abyste tím podpořili produkci melatoninu, který je vlastně noční formou serotoninu. Pravidelné cvičení či procházky je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak přirozeně podpořit tvorbu neurotransmiterů. Dopřejte si dostatek přirozeného světla a sluníčka. Sluneční světlo přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu a dává tělu signál k zastavení produkce melatoninu, který si tělo tvoří v noci. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu a tvorbu životní energie.

Duševní zdraví - kategorie e-shopu