Jak se připravuje nálev, macerace, ovar, tinktury, extrakty, sirupy?

Nálev - výluh, zápar

Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat  pod pokličkou 5 - 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje. Nejčastěji se tak připravuje květ, list, nať nebo i plod, který se zpravidla louhaje ještě delší dobu. Jako nálev připravujeme zejména byliny bohaté na silice, jako je heřmánek, máta, lípa, atd.

Macerace - výluh za studena

Účinné látky některých bylin (například u medvědice lékařské, slézu, lněného semene) se vysokými teplotami ničí a je lepší nechat tyto látky z bylin vymacerovat ve studené, případně teplé (maximálně 40 °C) vodě. Doba přípravy macerátu je až 24 hodin, podle druhu byliny.       

Odvar

Odvary se připravují tak, že se bylina zaleje studenou vodou (někdy je dobré ji nechat ještě nějakou dobu macerovat) a poté se zahříváním přivede k varu. Podle druhu byliny se pak povaří 1 - 60 minut. Odvary se připravují především z kořenů, oddenků, kůry či plodů bylin. Ale i některé nati a listy je lepší připravovat jako odvar. Např. graviolu či kotvičník. V případě delší doby přípravy je potřeba počítat se ztrátou vody, které by zpočátku mělo být víc.

Olejový macerát

Pro přípravu olejového macerátu je vhodný olivový, slunečnicový či mandlový olej. Připravuje se tak, že se rostliny napěchují do sklenice a to zalijeme olejem. Necháme macerovat několik týdnů. Macerát se může připravit a urychlit i za tepla.  

Tinktury

Se připravují macerací drogy lihem. Používá se 40%, 50% nebo 70% líh. Zpravidla se zalívá 5 váhových dílů lihu na 1 díl bylin. Tmavá nádoba se pak ukládá do stínu a denně se protřepává.  

Extrakty

extrakty jsou zahuštěné výtažky z rostlin nebo jejich částí. Připravuje se zpravidla z usušených bylin a díky různým technologiím vzniká koncentrace těchto bylin. Extrakčním médiem může být např. voda, líh, propylenglykol, glycerin. Mohou být tekuté nebo suché získané odparem.

Sirupy

Sirupy jsou koncentrované roztoky cukru s přídavkem bylinného extraktu či cukrem zahuštěné vodní výluhy z bylin.

Bylinková vína
Do révového či ovocného vína se přidává čerstvá nebo sušená bylina. Už staří Egypťané vyráběli vína obohacená bylinami. Ještě v 19. století se u nás předepisovalo bylinkové víno na lékařský předpis. Obecně platí, že čajovou lžičku nasekaných bylin zalijeme 250 ml vroucího bílého nebo červeného vína a necháme 3 až 15 minut vylouhovat. Pak přecedíme a podáváme dvakrát až třikrát denně 50 až 100 ml. Nebo můžeme připravit studený výluh – 100 gramů bylin přelijeme 1 litrem kvalitního vína a louhujeme 14 dní. Pak zfiltrujeme a užíváme 100 ml denně.

Masti
Rostliny se rozehřejí s olejem, tukem či lékařskou vazelínou, aby se z nich extrahovaly látky rozpustné v tucích.

Tyto postupy se mohou i různě kombinovat - například běžný je postup. kdy se bylina nejdříve maceruje ve studené vodě a pak se teprve přivede k varu a dále se připravuje jako odvar. Na přípravu jednoho šálku (200ml) obvykle použijeme čajovou lžičku drogy. Není dobré vařit si byliny v plecháčku - kovem se mohou ztratit některé účinné látky.

Vždy si raději ověřte, jaká je maximální možná délka užívání čaje, a zda neobsahují něco, co nesmíte. Například látky na ředění krve, nebo byliny upravující tlak.

Byliny od A do Z