Boswelie – Kadidlovník pilovitý (Boswellia sacra)

Rod: dvouděložné
Čeleď: březulovité
Původ: Omán
Oblasti výskytu: Arabský poloostrov, Afrika, Indie, Írán, Střední východ

Teplomilné stromy, vysoké 2 – 8 metrů, většinou opadavé. Existuje asi 25 druhů kadidlovníku. Strom má ve své bledě hnědé kůře a také dřevě kanálky, ve kterých se shromažďuje cenná praskyřice. Má složené lichozpeřené listy s pilovitými okraji, s krátkým řapíkem, seskupené na vrcholcích větví.  Drobné květy s deseti tyčinkami jsou na krátkých stopkách, jejich listeny jsou velké jen 2 až 3 mm. Petaly i sepaly jsou většinou žlutavé nebo bílé, jsou veliké jen okolo 2 až 3 mm a obou bývá po pěti. Plody jsou tobolky dlouhé asi 1 cm.

Z naříznuté kůry se získává vzácná a velmi ceněná vonná klejopryskyřice – kadidlo, používané při náboženských obřadech, v kosmetice a v neposlední řadě je i velmi ceněnou v lidové medicíně. Bílé kapičky, vytékající z rány, na vzduchu postupně tmavnou. Podobně jako např. u dračí krve – Sagre de Drago – jedné z nejhojivějších přírodních produktů vůbec, strom do vzniklé rány vysílá obranné látky, které má strom chránit a likvidovat parazity.  Odebírání začíná u osmiletých stromů.

Ve Starověku bylo kadidlo, jako produkt Boswellie, velmi ceněným a výnosným artiklem. Jak píše ve svém díle Pinius starší, obchodníky z Ománu kadidlo vyneslo mezi nejbohatší lidi světa. Bylo ceněno více než zlato. Víme, že například ve 2. století se vyváželo na 300 tun kadidla za rok do zemí kolem Středozemního moře. Kadidlo sloužilo k zahánění zlých duchů a pro kultovní účely jej využívá šontoismus, buddhismus, ortodoxní i katolická církev. Dnešními největšími vývozci jsou Somálsko, severní Etiopie, Saudská Arábie, Jemen, Omán.  Roste i v Indii, Pákistánu, Íránu, Malajsii, atd.

Kadidlo se dnes využívá nejenom k náboženským rituálům. Hojně se využívá v parfumerii k výrobě parfémů, ale především v lidové medicíně. V arabské lidové medicíně patří boswellie od nepaměti k nejlepším a nejpoužívanějším léčivkám. Působí antidepresivně, snižuje úzkost, lepší náladu, má relaxační účinky. Ale poslední dobou se o ní mluví jako o jednom z nejlepších přípravků na revmatické nemoci - záněty kloubů. Nějakou formou postižení kloublů dnes trpí polovina populace. A zdaleka nejde jen o starší ročníky.  Pokud zánět neléčíme, může dojít k poškození chrupavek kloubu a jeho deformaci. Prvotními příznaky bývají ztuhlé a oteklé klouby s bolestivými stavy. Například Ájurvéda používá Boswellii jako lék na klouby, blahodárně působí na osteoartritické projevy, zmenšující bolesti kloubů a jejich ranní ztuhlost již několik tisíciletí. Využívá se jak praskyřice, tak kůry z tohoto stromu.

Léčivé kyseliny z Bosswlie mají protizánětlivé účinky a působí tak i na jiná zánětlivá onemocnění. Ovlivňují aktivitu interleukinů a leukotrienů, látky, které podporují a udržují zánětlivé procesy kdekoliv v těle. Nedráždí a nepoškozují žaludek jako například aspirin, může jej tedy nahradit tehdy, kdy žaludek a střeva účinky aspirinu nesnáší.  Zkoumají se i jeho účinky na Crohnovu chorobu a dalších zánětlivých onemocnění střev.

Schválené zdravotní tvrzení dle legislativy EU (OnHold):

Normální stav kloubů
Normální funkce střevního traktu
Normální funkce dýchacího systému
Normální činnost gastrointestinálního traktu
Normální činnost srdce, hladina cholesterolu v krvi
Duševní zdraví
Normální funkce reprodukčního systému
Normální stav kostí a kloubů

koupíte zde: