Česky: Plicník lékařský
Slovensky: Pľucník lekársky
Latinsky: Pulmonaria officinalis
Anglicky:  Lungwort
Další názvy: Slzy panny Marie, cicalka, modrý petrklíč, urbánek, kuroslep  

čeleď: brutnákovitých

Rodové jméno pochází z latinského pulmo - plíce, a poprvé jej použil německý lékař Leonhart Fuchs (1501–1566).

Fuchs je považovaný za jednoho ze zakladatelů botaniky. Rostlina se ve středověku používala k léčbě kašle a onemocnění hrudníku.

Botanický popis: Vytrvalá bylina s drsnými skvrnitými listy. Z oddenku vyrůstají lodyhy, na konci vidlovitě rozdvojeny, až 25 cm dlouhé. Spodní listy dlouze stopkaté, lodyžní listy přisedlé. Kvete od března do května, růžové až modrofialové květy mění barvu podle pH a tvarem připomínají petrklíče.   

Využití: sbírá se kvetoucí nať nebo list, který se může sbírat i po odkvětu. Plicník podporuje vykašlávání, pomáhá chránit sliznice dýchacích cest, i sliznice trávicího ústrojí. Má močopudné účinky. Obklady z plicníku, používané zevně, pomáhají při potížích s hemoroidy, odvar je vhodný pro zevní oplachování ran. Bylina se využívá v geriatrii - pomáhá starším lidem při plicních obtížích. Pomáhá při léčbě lymfatických onemocnění. Ve Velké Británii jsou mladé listy oblíbenou přísadou do salátů.

Vnitřní užití se nedoporučuje malým dětem, těhotným a kojícím ženám.

Dávkování: doporučuje se po 2 až 3 týdenní kůře udělat minimálně měsíční pauzu. Pokud je plicník součástí směsí, je možné podávat až 4 týdny.

Forma:

Odvar: 1 vrchovatá čajová lžička na šálek (150 ml) vody - přivedeme k varu a povaříme 1 minutu. Můžeme si uvařit denní dávku a tu v průběhu dne popíjet. 2 polévkové lžíce byliny povaříte v půllitru vody.

Nálev:  1 vrchovatou lžičku zalejeme vařící vodou (šálek - 150ml) a necháme 10 - 12 minut louhovat.

Minutový odvar je účinnější. Podává se 2 - 4 šálky denně, po dobu 2 - 3 týdnů. Nepřekračujte toto dávkování